Vlastimil Vondruška
KAREL IV. UPEVŇUJE SVOU CÍSAŘSKOU MOC
Román Vlastimila Vondrušky líčí promyšlený boj Karla IV. o římskou císařskou korunu, který vrcholí korunovací v Římě roku 1355. S líčením Karlových osudů se prolíná popis postupného úpadku moci pánů z Landštejna.
Na konci roku 1347 umírá vlivný a schopný římský císař Ludvík Bavor. Karlu IV. se tím otevírá cesta, jak bojovat o vysněný titul. Díky promyšlené vysoké politice i vychytralé taktice je jeho úsilí završeno roku 1355 korunovací na římského císaře. Již předtím vybudoval z Prahy centrum římské říše a dodal jí lesk, který ho však stál mnoho ústupků domácí šlechtě i církvi. S líčením Karlových osudů se prolíná popis postupného úpadku moci pánů z Landštejna jako důsledek intrik urozených příbuzných. Autor čtenáře a posluchače neošidil ani o hledání královských manželek po smrti Karlovy milované Blanky z Valois.
VLASTIMIL VONDRUŠKA
Český historik, publicista a spisovatel, autor mnoha historických detektivních příběhů. Dosud publikoval více než čtyřicet historických románů. Patří k nejprodávanějším českým autorům a jeho knihy jsou mezi návštěvníky českých veřejných knihoven nejoblíbenější. Za své dílo byl oceněn Zlatou stuhou IBBY, cenou knihovníků SUK a získal sedm cen čtenářů nakladatelství MOBA. Kromě literatury patří mezi jeho zájmy horolezectví, cestování, štípání dřeva, fotografování a pes. Tympanum vydalo desítky jeho titulů včetně audioknižních ság Přemyslovská epopej, Husitská epopej, Křišťálový klíč, cykly Život ve staletích, Hříšní lidé Království českého a sérii Letopisy královské komory.
MIROSLAV TÁBORSKÝ
Český herec, laureát Ceny Alfréda Radoka za mužský herecký výkon roku v roli Jindřicha v inscenaci Konec masopustu a nositel španělské Goyovy ceny. Na DAMU se dostal napočtvrté, mezitím vystudoval fyziku na pedagogické fakultě. Jeho první angažmá bylo v kladenském divadle, vedle toho si stále rozšiřoval svůj herecký rejstřík – například mimickými rolemi ve Studiu GAG Borise Hybnera. Přelomová pro něj byla spolupráce s režisérkou Hanou Burešovou v Divadle v Dlouhé, významné role ztvárnil v inscenacích Martina Huby (Garderobiér, Král Lear). Dnes ho můžeme vidět v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, v Divadle v Řeznické, ve Viole, v Divadle Ungelt a na jiných scénách. Věnuje se také dabingu.
Nahrávka vznikla podle knihy Vlastimila Vondrušky Lucemburská epopej III., vydané nakladatelstvím MOBA v roce 2024. Text copyright © Vlastimil Vondruška, 2024. Čte Miroslav Táborský. Režie a zvuk Jan Koukal. Technická redakce Martin Novotný. Vyrobilo studio Soundguru. Úprava obálky pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2024.
Audiokniha Lucemburská epopej III: Slavná léta 1348–1355. Autor Vlastimil Vondruška, čte Miroslav Táborský.