Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Cirkadiánní kód

Cirkadiánní kód

Satchin Panda

Délka: 8 h 57 min
Interpret: Tomáš Voženílek
Vydavatel: Jan Melvil Publishing
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 505 MB

Dlouho přehlížený, přitom tak významný – rytmus těla, který řídí vše. Seznamte se s tím, jak funguje, jak provázané jsou funkce našich orgánů a jak si nerespektováním našich vnitřních hodin můžeme škodit.

Avšak stačí malé změny ve spánkových zvyklostech, stravovacích i pracovních návycích, učení, cvičení i osvětlení – a vaše zdraví se zlepší v mnoha ohledech. Přínos takových změn bude dokonce mnohem účinnější a dlouhodobější než jakákoliv medikace či speciální dieta. Prolomte svůj kód!

Je to tak snadné: stačí udržovat skrytý rytmus těla, které střídavě zapíná a vypíná své funkce, aby kromě práce zvládlo i regeneraci – a naše zdraví se zase vrátí ke své dokonalosti. Kdyby ale byly tyto poznatky tak samozřejmé, objevy na poli cirkadiánních rytmů by byly v roce 2017 jen těžko vyznamenány udělením Nobelovy ceny. Civilizační výdobytky nám totiž tyto evolučně nastavené procesy skryly.

S Pandovou poutavou knihou získáte příležitost, jak seřídit hodiny svého těla a trvale dosáhnout fyzické a duševní pohody. Budete moci svůj cirkadiánní rytmus otestovat a najít tak prostor pro nápravu vytvořený přímo sobě na míru. Naučíte se ovládat intenzitu světla, načasovat správně své jídlo, vyladit pohybovou aktivitu a oddávat se hlubokému spánku. Během několika týdnů zjistíte, jak skvělé je žít ve zdravém těle plném energie. A jen tak mimochodem se dozvíte mnohé z posledních objevů tohoto oboru – např. o existenci melanopsinu, proteinu citlivému na světlo, který se v očích vyskytuje mimo tyčinky a čípky. Díky němu dokáží i nevidomí lidé, kteří mají neporušené sítnicové buňky, stále vnímat světlo.

Během několika týdnů zjistíte, jak skvělé je žít ve zdravém těle plném energie. Nejít proti své přirozenosti s sebou přináší pouze výhody.

V knize se také dozvíte, že:
- Hodiny v našem mozku přeřizuje první ranní světlo a jasné večerní osvětlení jim škodí, což lze naštěstí řešit i pomocí technologií.
- První sousto dne nastavuje orgánové hodiny, přičemž nezáleží tolik na tom, co jíte, ale jak dlouhý je denní interval věnovaný jídlu.
- Spánek nepředstavuje konec, nýbrž začátek našeho biologického dne, a pro jeho optimální efekt je potřeba vystřídat několik spánkových cyklů.
- Správnému nastavení rytmu pomáhá cvičení ráno a v pozdním odpoledni.
- Chronické nemoci i terapie mají silnou cirkadiánní složku, jejímž vyladěním lze nemocem předcházet a také je léčit.
- Konkrétní změny a tipy pro sladění každodenního života s biologickým rytmem jsou snadné a přirozené.

SATCHIN PANDA
Satchin Panda (* 1971) přednáší na Salk Institute for Biological Studies v San Diegu, kde se zaměřuje na cirkadiánní regulaci chování, fyziologie a metabolismu. Jeho tým objevil v sítnici melanopsin, na světlo citlivý protein, který řídí cyklus spánku a bdění. Zkoumá efekty časově omezeného stravování, které zabraňuje metabolickým onemocněním. Do jeho výzkumu se můžete zapojit i vy na www.mycircadianclock.org.

Audiokniha Cirkadiánní kód s podtitulem Využijte přirozený rytmus těla pro zdraví, výkon a zhubnutí. Autor Satchin Panda, čte Tomáš Voženílek.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma