Přihlášení Zavřít
Zadejte Vaše mobilní číslo, a poté vyplňte jednorázový kód, který Vám pošleme v SMS.
Délka: 4 h 44 min
Interpret:
Ivana Jirešová
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 267 MB
Pokud si nejsme vědomi vlastní smrtelnosti, nepovede se nám využít možnosti, které s sebou přináší život.
Jeho Svatost Dalajlama rozebírá báseň o sedmnácti slokách, kterou napsal historicky první pančhenlama, který získal tento titul za života, Lozang Čhökji Gjalcchän a jmenuje se Prosba o vysvobození z hrozivé tísně přechodného stavu, Hrdina osvobozující od strachu. Mnozí Tibeťané si ji denně připomínají, když meditují o umírání.
Popisuje speciální buddhistické techniky k překonání strachu ze smrti. Jak využít stadia umírání k duchovnímu pokroku. Rozebírá postupně každou její sloku a na závěr ještě přichází shrnutí, které vyzdvihují hlavní myšlenky a přináší konkrétní rady pro každodenní život. Jak a proč meditovat o pomíjivosti, jak vytvořit vhodné prostředí pro umírající, jak praktikovat meditace během umírání. Výklad prokládá příběhy duchovních setkání a událostí kolem volby posledního pančhenlamy tak, jak je sám prožíval.
Celou knihou se jako červená nit vine snaha o zbavení se strachu ze smrti, uvědomění si drahocennosti času života.
JEHO SVATOST DALAJLAMA XIV.
Dalajlama je titul duchovního vůdce Tibeťanů. Současný dalajlama se občanským jménem jmenuje Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho. Narodil se v rolnické rodině ve vesničce Tagccher v tibetské provincii Amdo a ve dvou letech v něm autority rozpoznaly nového dalajlamu, do kterého se předešlý duchovní převtělil. Od šesti let se připravoval na uvedení do funkce, které fakticky proběhlo v roce 1950. Po devíti letech se musel z důvodů politických nepokojů mezi Tibetem a Čínou uchýlit do exilu v indické Dharamsale, kde přebývá dodnes. Ustanovil zde Ústřední tibetskou správu, která doposud funguje jako tibetská exilová vláda a až do roku 2011 stál v jejím čele. Pro své mírové aktivity v roce 1989 obdržel Nobelovu cenu míru.
Cestuje po celém světě, několikrát navštívil i Českou republiku.
JEFFREY HOPKINS
Americký tibetolog. Od roku 1973 působí jako přednášející na Virginské univerzitě v oboru tibetských a budhistických studií (od roku 1989 jako profesor, od 2005 emeritní profesor). Je autorem více než dvou desítek knih o tibetském buddhismu. Dvanáct let byl ředitelem Centra pro asijská studia při Virginské univerzitě a několik let působil také jako prezident Institutu pro asijskou demokracii ve Washingtonu D.C. Mnohokrát byl jmenován oficiálním tlumočníkem na dalajlamových přednáškových turné po celém světě. Spolupracoval s ním jako spoluautor, editor a překladatel na mnoha dalajlamových pracích. V češtině spolu vydali: Cesta k osvícení, Cesta k plnohodnotnému životu, Jak šířit lásku: rozšiřování okruhu milujících vztahů, Jak vidět sebe samé tak, jací doopravdy jsme, Laskavost, jasnost a porozumění a Rady jak umírat a žít lepší život.
Nahrávka vznikla podle knihy Jeho Svatosti Dalajlamy XIV. a Jeffrey Hopkinse Rady jak umírat a žít lepší život vydané nakladatelstvím Argo v roce 2017. Copyright © 2002 by His Holiness the Dalai Lama and Jeffrey Hopkins, Ph.D. Translated into English from the original Tibetian by Jeffrey Hopkins, Ph.D. Z anglického originálu Advice on Dying, And Living a Better Life přeložila Martina Moravcová. Translation © Martina Moravcová, 2006. Čte Ivana Jirešová. Režie, zvuk Nikolaj Ivaskiv. Hudba Jan Šikl. Technická redakce Nikolaj Ivaskiv. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.
Audiokniha Rady jak umírat a žít lepší život – Jeho Svatost Dalajlama komentuje středověkou báseň o přípravě na smrt, překonání strachu z ní a doplňuje ji příklady pro hlubší porozumění tématu. Čte Ivana Jirešová.