Obálka audioknihy Hluboký spánek

Interpret: Petr Lněnička
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2024

Hluboký spánek je jedním ze základních detektivních románů americké drsné školy, v němž se poprvé představuje svérázný soukromý detektiv Phil Marlowe. Ocitá se ve službách vetchého, ale hrdého generála, který je nucen řešit problémy svých dvou nezvedených dcer. Pokusem o vydírání to začíná, ale rozhodně nekončí...

Pokud někdo vystřídal Sherlocka Holmese na trůnu velkého detektiva, byl to právě Phil Marlowe. Dnešní detektivní román se naučil víc od osamělého muže v klobouku a s cigaretou, který ve starém autě sleduje dveře domu, za nimiž se za chvíli ozve výstřel, než od geniálního excentrika hrajícího na housle.

Raymond Chandler (1888–1959) stvořil novou ikonu v galerii velkých detektivů. Jeho sedm románů s Philem Marlowem jsou také jedny z mála detektivek, které najdeme ve většině relevantních literárních slovníků. Tzv. americká drsná detektivní škola změnila logické šarády v plnokrevné realistické příběhy ze světa, který známe.

Rozhlasová nahrávka z roku 2023