Obálka audioknihy Klíč k vraždě

Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2024
Série: Vraždy v Yorkshiru díl 2

V YORKSHIRU SE ZNOVU VRAŽDÍ ANEB NOVÝ PŘÍPAD PRO DETEKTIVY OLDROYDA A CARTERA...

Vrchní inspektor Oldroyd už viděl spoustu obětí násilných činů, ale nikdy nebyl sám svědkem vraždy – až dosud. Když je během koncertu komorní hudby v severoanglickém Halifaxu zastřelen světoznámý houslista Hans Müller, má před sebou zkušený detektiv případ, který se vzpírá logice: pachatel beze stopy unikl a spolu s ním se ztratily i Müllerovy drahocenné stradivárky.

Při pátrání po tajemném střelci a jeho motivu vstupují Oldroyd a jeho kolega Carter do uzavřeného světa bohatých sběratelů hudebních nástrojů i do temných vod skrývajících děsivá tajemství minulosti. Právě v nich bude možná třeba hledat klíč k celé záhadě.

Oldroyd s Carterem musejí vynaložit veškerý důvtip, aby vzácný nástroj nalezli. Dokážou ale dopadnout i vraha, který jim jako kouzelník zmizel přímo před očima?

J. R. ELLIS
J. R. Ellis pochází z dělnické rodiny, což mu ale nezabránilo, aby vystudoval Oxfordskou univerzitu a stal se učitelem. Vždy se zajímal o záhady, nadpřirozeno a neobjasněné zločiny a už během kantorských let psal dětská divadelní představení a duchařské historky. Naplno se autorské tvorbě ale začal věnovat až v důchodu.

Jeho série Vraždy v Yorkshiru je neodmyslitelně spjata s krajem, kde Ellis žije. Inspirací mu pro ni byly detektivky Agathy Christie a Johna Dicksona Carra ve stylu záhad zamčeného pokoje, nebo třeba seriál Jonathan Creek. Věří, že pro detektivní romány není důležité jen to, kdo spáchal zločin, ale také jak ho provedl.

Ačkoliv píše o vraždách, vyhýbá se přehnaně brutálním scénám a raději klade důraz na lehký styl, prvky humoru a promyšlenou zápletku.

FILIP JANČÍK
Začínal jako herec, ale rozhodl se naplno věnovat dabingu. Proto jej můžeme vidět jen v několika málo filmech nebo seriálech. Jako mladý herec si zahrál například ve filmu Záhada hlavolamu a Vekslák aneb staré zlaté časy. Hlasu Filipa Jančíka si naopak všimneme ihned, například na TV stanici Prima Cool nebo v působivém počtu hollywoodských filmů a seriálů.

Audiokniha Klíč k vraždě, autor J. R. Ellis, překlad Michael Havlen. Čte Filip Jančík, režie Ondřej Černý.

Série Vraždy v Yorkshiru

Obálka audioknihy Smrt v temnotách