Obálka audioknihy Můj strýček Oswald

Interpret: Jiří Lábus
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024

BĚHEM JÍDLA A PITÍ POSLOUCHAT ZAPOVĚZENO. HROZÍ UDUŠENÍ SMÍCHEM.

Roald Dahl se opět představuje jako mistr humoristických příběhů plných bizarních detailů, mistrně vypointovaných k dokonalosti. K audioknihám tohoto druhu by měla být připojena varování: „Neposlouchejte během jídla a pití, budete se smát tak často, že byste stejně všechno vyprskali.“

Roald Dahl se opět představuje jako mistr humoristických příběhů plných bizarních detailů, mistrně vypointovaných k dokonalosti. Bizarních detailů je v příběhu strýčka Oswalda opravdu požehnaně. Už v předmluvě Oswaldova synovce se jde rovnou k věci. Podle něj by prý ze srovnání se strýčkem Oswaldem i „samotný Casanova vyzněl jako člověk trpící těžkou dysfunkcí svého pohlavního orgánku“. Poté už přichází ke slovu sám strýček Oswald a předestírá příběh anglického gentlemana, který se v mládí rozhodl, že musí přijít k velkému bohatství. K tomu mu dopomohly dvě věci – mletý prášek ze súdánského brouka jménem puchýřník na podporu erekce a spermabanka, do níž svými spolupracovníky kombinací lsti a zmiňovaného prášku sehnal sperma snad všech význačných osobností dvacátých let 20. století.

K audioknihám tohoto druhu by měla být připojena varování: „Neposlouchejte během jídla a pití, budete se smát tak často, že byste stejně všechny vyprskali.“

ROALD DAHL
Britský spisovatel norského původu, známý svým smyslem pro bizarnost a absurditu. Proslul i svou tvorbou pro děti. Je mimo jiné autorem knihy Karlík a továrna na čokoládu. Dětství prožil na internátních školách. Po dokončení školy nastoupil u firmy Shell a stal se jedním z obchodních zástupců pro oblast východní Afriky. Za druhé světové války sloužil jako stíhací pilot RAF. Zážitky z tohoto období se objevují v některých povídkách a v autobiografii Going Solo (1986). Hned na počátku ale havaroval, a i když začal opět létat, jeho kariéru pilota následky zranění brzy ukončily. Do konce války pak pracoval jako Assistant Air Attache v USA. Už tehdy publikoval jak osobité pohádky, tak tvorbu pro dospělé. Později se živil výhradně psaním povídek a románů, napsal i několik filmových scénářů. Roald Dahl byl špion, eso mezi stíhacími piloty a historik čokolády. Byl také autorem knih Karlík a továrna na čokoládu, Matylda, Obr Dobr a mnoha dalších skvělých příběhů.

JIŘÍ LÁBUS
Český herec, celoživotní člen Divadla Ypsilon. Již na počátku své filmové dráhy na sebe upozornil svým komediálním talentem, dodnes nezapomenutelný zůstává jeho čaroděj II. kategorie v televizním seriálu Arabela. V osmdesátých letech proslul jako člen komické dvojice Kaiser–Lábus v televizním pořadu Možná přijde i kouzelník. Jako filmový herec zazářil ve Švankmajerových Spiklencích slasti nebo ve snímcích Zapomenuté světlo či Lotrando a Zubejda. S Oldřichem Kaiserem vytvořil rozhlasovou parodii Tlučhořovi. Jeho doménou je dabing. Bez jeho hlasu si diváci neumějí představit rozhlasová hlášení v seriálu MASH ani Marge Simpsonovou. Jeho hlasem mluví v češtině i britský komik Rowan Atkinson. Jiří Lábus je nositelem Ceny Thálie.

Audiokniha Můj strýček Oswald, autor Roald Dahl, čte Jiří Lábus.