Obálka audioknihy Bezruký Frantík

Interpret: Jakub Albrecht
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2024

Důkaz, že když člověk chce, díky pozitivnímu náhledu na svět zvládne i naprostou nepřízeň osudu

V předmluvě ke knize Richarda Sobotky, jež je předlohou této zvukové verze, píše Igor Orozovič, že jde o vyprávění o českém Forrestu Gumpovi, jehož 120. výročí narození letos oslavujeme. Jde o příběh skutečného hrdiny Františka Filipa z Jamného nad Orlicí, který, ač od narození byl bez obou rukou, dosáhl velkého životního úspěchu. Byl např. obdivován americkým prezidentem i výrobcem vozů Henry Fordem, od něhož získal darem automobil a naučil se ho řídit nohama. Budil nadšení celého českého národa.

Důležitými pomocníky v jeho životě byli učitelé František Citta a především František Bakule, se kterým se potkal v Jedličkově ústavu, kde byl jedním z prvních chovanců. Frantík dokázal, že síla vůle a chuť k životu jsou důležité motivy pro zvládání i tak velkého problému, jako jsou chybějící ruce. Byl schopný nohama psát, kreslit, šít, řezat pilou, zcela se o sebe postarat, zařídil si např. i prosperující kavárnu. Podle knihy a životních osudů bezrukého Frantíka vzniklo úspěšné představení Divadla pod Palmovkou. Představitel hlavního hrdiny Jakub Albrecht čte nyní zvukovou verzi příběhu, ve kterém je použita i mimořádně zajímavá hudba, složená pro divadelní vyprávění o tomto velkém Čechovi, handicapovaném superhrdinovi.