Obálka audioknihy Kvantová revoluce: Jak kvantové počítače změní svět

Kvantová revoluce: Jak kvantové počítače změní svět

Michio Kaku

Interpret: Miroslav Táborský
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2024

Přejme kvantové fyzice. Slabý je jen ten, kdo v sebe ztratil víru, a malý ten, kdo zná jen malý cíl.

Kvantové počítače, jejichž slibný vývoj pošle už brzy mikročipy i s Mooreovým zákonem na penzi mezi technologické dinosaury, mají šanci zásadně proměnit krajinu naší každodennosti. Jakkoli i ony jsou založeny na více než stoletém bádání význačných světových vědců v oboru teoretické fyziky, nabídnou lidstvu revoluční, řádově až exponenciální vzlet do nepředstavitelných sfér. Jejich qubity, operující v intervalu mezi oběma póly binární soustavy, už totiž nenarážejí na kapacitní omezení klasických počítačů. Vše nasvědčuje tomu, že dešifrovací a simulační schopnosti těchto výpočetních strojů postaví do pozoru všechny kryptology, bankéře i šéfy tajných služeb, nicméně pouze do doby, než sami ochrání citlivá data právě pomocí supervýkonného kvantového počítače. A mezitím tento vynález přispěje k pokroku nejen na poli medicíny, genetiky či v mnoha dalších aplikacích přírodních věd, ale také při řešení dopravních zácp, v rozvoji umělé inteligence, ba i v ostře sledovaném oboru energetiky, k němuž planeta čelící klimatické krizi horečně upíná naděje.

Další fascinující suma úvah a myšlenkových experimentů technologického optimisty Michio Kakua, jehož prorocká odvaha i průzračné popularizace tolik připomínají vizionářství Richarda Feynmana, se podle očekávání stala americkým bestsellerem. Nejen v komunitě nerdů a geeků, ale mezi všemi, kdo se právem ptají, jaký bude svět kolem roku 2050 v ordinaci praktického lékaře, pod kapotou auta či na ranní toaletě. Světoznámý kvantový vědec se nebojí účelně snít, a to se vší barvitostí. Nehraje se tu přece o nic menšího než o budoucnost lidstva, o rapidní zvýšení jeho střední délky života, a kdoví – snad i o rozluštění prapodstaty vesmíru…

Audiokniha Kvantová revoluce: Jak kvantové počítače změní svět, autor Michio Kaku, čte Miroslav Táborský.