Obálka audioknihy Muž, který si pletl manželku s kloboukem

Muž, který si pletl manželku s kloboukem

Oliver Sacks

Interpret: Miroslav Černý
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024

LIDSKÝ MOZEK JE FASCINUJÍCÍ VESMÍR

Skutečné příběhy pacientů slavného amerického neurologa. Autor líčí jejich nemoci i odlišnosti s neobvyklou mírou empatie.

Kdy si začnete plést manželku s kloboukem? Tehdy, když váš mozek ztratí schopnost rozpoznávat detaily a všechny kulaté předměty mu připadají stejné, hlava manželky jako klobouk… A co teprve muž, jemuž se zdálo, že se stal psem, a ráno se probudil s mimořádně vyvinutým smyslem pro rozeznávání pachů a s nutkavou potřebou vše očichávat. Autor líčí příběhy svých pacientů, jejich nemoci i odlišnosti s neobvyklou mírou empatie. Nestávají se mu exemplářem z kabinetu kuriozit, ale zůstávají lidskými bytostmi, které možná vnímají smyslové vjemy jinak než ostatní, ale jsou stále lidmi, hodnými našeho soucitu, úcty a pomoci.