Obálka audioknihy Ada

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024

JE DŮLEŽITÉ NAJÍT SVOJE KOŘENY

Román je inspirovaný osudem autorčiny německé praprababičky, jejíž rodina v květnu 1945 prošla nechvalně proslulým internačním táborem pro Němce v Nových Hodolanech, přezdívaným Hodolanské peklo.

Mladá novinářka Anastázie prochází osobní i profesionální krizí, hledá proto útočiště u své milované babičky. Jednou jí začne babička vyprávět o osudech rodiny. Její vzpomínky na poválečné dny jsou protkány líčením hrůz, které zažívali němečtí obyvatelé Olomouce. Na několik tisíc jich bylo internováno a nejméně 235 zemřelo v nechvalně proslulém táboře v Nových Hodolanech, přezdívaným Hodolanské peklo. Touto děsivou zkušeností prošli i babiččini nejbližší, kteří byli posléze odsunuti do Bavorska. Příběh, jenž se postupně rozvíjí před užaslýma očima Anastázie, která o něčem takovém doposud neměla ani potuchy, je proložený autentickými dobovými dokumenty, vzpomínkami vysídlených Němců z Olomoucka, zážitky lidí internovaných ve sběrných táborech a vzpomínkami autorčiny babičky.

VERONIKA JONÁŠOVÁ
Vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Karlově univerzitě, absolvovala roční stáž na Pařížském institutu politických věd. Začínala jako reportérka Lidových novin a Mladé fronty, dva roky pobyla v rádiu Impuls. Řadu let pracovala ve zpravodajství České televize jako reportérka a moderátorka. Kromě toho byla průvodkyní pořadu 13. komnata a současně se podílela na pořadu Fokus ČT 24. Od roku 2017 je moderátorkou zpráv internetového portálu Seznam. Své sloupky z Lidových novin vydala knižně jako Deník matky. Je autorkou knih Berlíňanka a Příběh Berlín, přispívá do tištěných i internetových periodik (Lidové noviny, Mladá fronta, Elle, E15).

MARIE ŠTÍPKOVÁ
Česká herečka. Po maturitě na českotěšínském gymnáziu byla přijata na DAMU – obor činoherní herectví a na Právnickou fakultu UK. Po jednom semestru jí ovšem došlo, že tyto dva světy nelze skloubit a zcela se oddala divadlu. V průběhu studia získala Cenu Jiřího Adamíry a Cenu Valtra Tauba. Absolvovala v roce 2010 rolí Arkadinové v inscenaci Racek. K jejím výrazným filmovým rolím patří 8 hlav šílenství a snímek Nabarvené ptáče. Věnuje se však především divadlu. Spolupracovala například s Divadlem Minor, Novou scénou Národního divadla, Švandovým divadlem, Meetfactory nebo s uskupením Kašpárek v rohlíku. Od roku 2013 byla v angažmá v Městském divadle Kladno, kde ztvárnila mnoho rolí (například Jentl v dramatizaci románu I. B. Singera Jentl). Za roli Géši Gottfriedové v inscenaci Brémská svoboda získala širší nominaci na Cenu Thálie 2015. Od roku 2017 je v angažmá ve Švandově divadle v Praze.

Nahrávka vznikla podle knihy Veroniky Jonášové Ada, vydané nakladatelstvím Argo v roce 2022. Copyright © Veronika Jonášová, 2022. Čtou Marie Štípková a Miroslav Táborský. Režie a zvuk Klára Vejda Melicharová. Vyrobilo studio Soundguru. Design a úprava obalu pro CD Kristýna Pokojová. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Audiokniha vychází s laskavou podporou Ministerstva kultury České republiky. Vydalo Tympanum, s. r. o. v roce 2024.

Audiokniha Ada, autorka Veronika Jonášová, čtou Marie Štípková a Miroslav Táborský.