Obálka audioknihy Poslední dny Pompejí

Interpret: Pavel Soukup
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024

NEŽ MĚSTO POHŘBIL POPEL VESUVU…

Roku 79 našeho letopočtu pohřbila erupce sopky Vesuv antické město Pompeje. Roku 1834 napsal o této tragické události lord Edward George Bulwer Lytton strhující historický román.

Že jsou Pompeje antické město, které roku 79 našeho letopočtu pohřbila erupce sopky Vesuv, si ze školy pamatuje skoro každý. Ale že o této tragické události napsal roku 1834 lord Edward George Bulwer Lytton strhující historický román, to už ví málokdo. Lyttonův román je skvělým způsobem, jak se o městě, které bylo bez nadsázky miniaturou tehdejší civilizace, dozvědět více. Příběh obyvatel Pompejí, jejich běžné radosti a starosti, boje o lásku, majetek, u otroků a gladiátorů i o holé přežití, je strhující. Kromě napínavé dějové linky, především milostného trojúhelníku, který představuje bohatý patricij Glaucus, krásná Iona a zákeřný kněz Arbaces, tu vyrůstá obraz Pompejí v jejich někdejší nádheře a živosti. Autor, který Pompeje několikrát navštívil, podrobně popisuje, jak vypadaly tamější domy, ulice, chrámy a amfiteátry. Popisy jsou tak dokonalé, že kniha dnes může sloužit jako průvodce po městě.

EDWARD GEORGE BULWER LYTTON
Anglický spisovatel a politik, poslanec britského parlamentu a ministr pro kolonie. Autor historických románů, detektivních příběhů, divadelních her a poezie. Nejznámější z jeho asi dvou desítek románů jsou Paul Clifford (1830) o muži, který vede dvojí život – jako kriminálník a jako vysoce postavený gentleman. Z klasických duchařských románů jsou známé Zanoni (1842) a Strašidelný dům (1859), nejslavnějším Lyttonovým dílem se však stala kniha The Coming Race (1871), sci-fi o podzemním světě obývaném vyšší rasou nadlidí, kteří své schopnosti získali díky okultnímu systému.

Nahrávka vznikla podle knihy Edwarda Bulwer - Lyttona Poslední dny Pompejí, vydané nakladatelstvím nakladatelství Toužimský & Moravec v roce 2012. Z anglického originálu The Last Days of Pompeii upravil a přeložil Tomáš Korbař. Translation © Tomáš Korbař, 1965, 2012. Čte Pavel Soukup. Režie a zvuk Vratislav Hubička. Technická redakce Martin Novotný. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky a úprava pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2024.

Audiokniha Poslední dny Pompejí, autor Edward George Bulwer Lytton, čte Pavel Soukup.