Obálka audioknihy Jan Amos Komenský: Vlastní životopis

Vydavatel: MplusV
Vydáno: 2024

Pokračování v bratrském napomínání Samuela Maresia

Jana Amose Komenského (1592-1670) dnes vnímáme jako jednoho z největších myslitelů našich dějin. Patřil také bezesporu k nejvýznamnějším evropským teologům a filozofům 17. století a zároveň k historicky nejrespektovanějším teoretikům didaktiky a pedagogiky. Jeho život zásadně poznamenala třicetiletá válka. Po zákazu Jednoty bratrské se jako její kněz rozhodl pro odchod z českých zemí a následně se stal doslova evropským exilovým poutníkem.

Jako odpůrce katolictví si získal řadu přátel, ale také stejné množství nepřátel. Jedním z nich byl i významný dobový učenec Samuel Maresius, který v jednom ze svých pamfletů vykreslil Komenského jako chiliastu, který pouze zneužívá dobromyslnosti svých chlebodárců. Napsal o něm doslova, že je „mystickým žebrákem s obchodním smyslem“. Pamflet se dostal i do rukou Komenského příznivců a lidí z univerzitního prostředí a český exulant se rozhodl veřejně bránit. Sepsal proto historii svého života, „Vlastní životopis“, který popisuje jeho dramatickou celoživotní pouť.