Obálka audioknihy Zpověď dítěte svého věku

Zpověď dítěte svého věku

Alfred de Musset

Interpret: Vladimír Vokál
Vydavatel: MplusV
Vydáno: 2024

Alfred de Musset (1810-1857) je dnes poněkud zapomenutým francouzským autorem. Přitom jeho silně autobiografický román „Zpověď dítěte svého věku“ se ve své době stal pomyslným manifestem celé jedné generace, která trpěla „mal se siecle“, tedy nemocí století, jakýmsi pocitem beznaděje, slabosti a rozervanosti.

Ztrátu idejí a životních i duchovních jistot přinesl konec Velké francouzské revoluce a pád císaře Napoleona. Je to počátek „romantismu“, který se stal nositelem nové literární estetiky první poloviny 19. století a jehož nejvýznamnějšími představiteli se vedle Alfreda de Musseta stali Victor Hugo či George Sandová.

Právě se Sandovou Musset prožil několikaletý románek, který skončil bouřlivým rozchodem. Mladého spisovatele nešťastná láska zdrtila a vypsal se z ní právě ve „Zpovědi dítěte svého věku“, který je nejen generačním manifestem, ale i autobiografickou zpovědí zhrzeného milence.