Obálka audioknihy Rapa Nui

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2024

MUŽ, KTERÝ NAUČIL CHODIT SOCHY NA VELIKONOČNÍM OSTROVĚ

Pavel Pavel v roce 1986 naučil „chodit“ sochy moai přímo na Velikonočním ostrově jako člen expedice Thora Heyerdahla. O své daleké cestě napsal tuto knihu-deník.
Mladý, ani ne třicetiletý muž z komunistického Československa si začne dopisovat s legendárním norským cestovatelem Thorem Heyerdahlem a v roce 1986 vycestuje díky jeho pozvání na Velikonoční ostrov v Tichém oceánu (v jazyce původních obyvatel Rapa Nui), aby zde provedl velmi zvláštní experiment. Rapa Nui je sice malý kousek pevniny v Tichém oceánu, ale je plný zvláštních velkých soch, kterým se říká moai. Pavel Pavel léta přemýšlel o způsobu, jakým mohli domorodí obyvatelé ostrova bez použití nákladních automobilů a těžké techniky sochy na ostrově rozmístit… V únoru roku 1986 provedl jen za použití lan a lidské síly experiment, při němž se jedna ze soch, vážící 9 tun a měřící 4 metry, dala do pohybu. Socha „ušla“ 6 metrů a Pavel Pavel se toho dne zapsal do dějin.

Audiokniha obsahuje bonusový rozhovor Tomáše Černého s Pavlem Pavlem.

PAVEL PAVEL
Český technik, absolvent elektrotechnické fakultu v Plzni a experimentální archeolog, který se zabýval zkoumáním možných způsobů transportu těžkých břemen při stavbě monumentálních staveb dávnověku. Pavel Pavel se zajímal o objevy Thora Heyerdahla na Velikonočním ostrově a zaujalo jej, jak mohli domorodci pohybovat obrovskými sochami. V roce 1981 vyrobil s přáteli 20 tun těžký betonový model sochy moai a vyzkoušel, jak s ním lze pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob. V roce 1986 jej Thor Heyerdahl pozval na Velikonoční ostrov, kde experiment zopakoval s původní sochou. K pohybu sochy bylo třeba jen šestnácti lidí s jedním vedoucím a několik lan. Heyerdahlovy předchozí experimenty přitom ukazovaly na potřebu stovek lidí. Od té doby zpřesnil své hypotézy a navíc řešil další záhady – nejznámější je jeho teorie vzniku slavné pravěké svatyně Stonehenge ve Velké Británii.

TOMÁŠ ČERNÝ
Redaktor, dramaturg, moderátor a hlasatel Českého rozhlasu, kde se zaměřuje na historii rozhlasového vysílání. Jako dramaturg se podílí na jednom z nejposlouchanějších pořadů Českého rozhlasu Host Lucie Výborné. Dříve působil na stanici ČRo 2 – Praha (dnes Dvojka), připravoval a uváděl Studio Retro (RozHraní), Dobré jitro, 3x60, a to v pohodě, Nedělní Kolonáda, Noční Mikrofórum, Hvězdný prach, Kolotoč a mnoho dalších. Je jedním z největších znalců archivu Českého rozhlasu. Celým svým srdcem je rozhlasákem a jeho motto zní: „Rozhlas je jeden, rádií spousta.“ Jeho hlas slýchají cestující na lince C pražského metra.

Nahrávka vznikla podle knihy Pavla Pavla Rapa Nui vydané nakladatelstvím Olympia v roce 2000. Copyright © Pavel Pavel 1988, 2000. Čte Tomáš Černý. Mastering Soundguru. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Photos © Pavel Pavel. Úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., v roce 2024.

Audiokniha Rapa Nui, autor Pavel Pavel, čte Tomáš Černý.