Obálka audioknihy Neviditelné ženy

Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2024

JAK DATA A VÝZKUMY UTVÁŘEJÍ SVĚT PRO MUŽE

Provokativní kniha, která vás přiměje dívat se na svět novýma očima

Data jsou pro moderní svět zásadní. Od ekonomického rozvoje přes zdravotnictví až po vzdělávání, politiku nebo veřejnou správu — při rozdělování zdrojů i přijímání důležitých rozhodnutí se spoléháme na čísla. Značná část dat však nezohledňuje pohlaví — považuje muže za standard a ženy za odchylku. Za tuto předpojatost ovšem ženy platí svým časem, penězi a často i životem.

Caroline Criado Perez v knize Neviditelné ženy zkoumá příčiny genderové nerovnosti v domácnostech, na pracovištích, v lékařských ordinacích, politice i dalších oblastech. Kniha, postavená na stovkách případových studií z celého světa a napsaná s energií, vtipem a jiskřivou inteligencí, je průlomovým, nezapomenutelným čtením, které změní váš pohled na svět.

CAROLINE CRIADO PEREZ
(nar. 1984) je britská feministická spisovatelka, novinářka a aktivistka. Vedla celostátní kampaň, která měla za cíl zvýšit zastoupení odbornic v médiích, a zasadila se mimo jiné o to, že se na desetilibrové bankovce objevila Jane Austen. Je nositelkou Řádu britského impéria. Za knihu Neviditelné ženy (2019) získala několik ocenění včetně prestižní Royal Society Science Books Prize.

BARBORA GOLDMANNOVÁ
Herectví se začala věnovat na Konzervatoři Brno, po které následovalo studium Janáčkovy akademie múzických umění v ateliéru činoherního herectví prof. Niky Brettschneiderové. Během studia JAMU vycestovala na dva semestry na prestižní londýnskou hereckou školu Rose Bruford College of Theatre and Performance. Od roku 2017 je členkou Městského divadla Brno. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. Dále se věnuje herectví v anglickém jazyce v rámci mezinárodních projektů, kurzů a workshopů.

Audiokniha Neviditelné ženy, autorka Caroline Criado Perez, překlad Tereza Plachá. Čte Barbora Goldmannová, režie Ondřej Černý.