Přihlášení Zavřít
Zadejte Vaše mobilní číslo, a poté vyplňte jednorázový kód, který Vám pošleme v SMS.
Ať už jste zkušený maratónec nebo fitness nováček, běžecké aplikace vám pomohou k lepším výsledkům. Využívání GPS polohy a sdílení časů s přáteli je v dnešní době nedílnou součástí tréninku. Podívejme se proto společně na aplikace, které přináší i něco navíc.
Running for Weight Loss
Nejlepší pro: Intervalový trénink
Pokud chcete především zhubnout, tato aplikace je určena právě vám. Byla totiž speciálně navržena ke shazování přebytečných kil. Nevyužijí ji jenom „dietáři“, hodí se také na intervalové tréninky. Vyberete si ze třech úrovní vašich běžeckých schopností a podle toho vám aplikace navrhne program, kde se bude střídat chůze, běhání a různá intenzita sprintů. Tréninky jsou náročné, ale splnitelné.
Pro: Ovládání je velmi snadné a neobsahuje žádné složité nastavení. Zmáčknete jedno tlačítko a můžete začít. Aplikaci můžete spojit i s ostatními sportovními aplikacemi (RunKeeper) a tak zapojit intervalové běhání do vašeho pravidelného cvičení
Proti: Intervaly mohou být po delší době předvídatelné, což se může zdát postupem času trochu demotivující. Hudbu sice při tréninku poslouchat můžete, ale s aplikací není propojena žádný přehrávač, tudíž si musíte hudbu pustit dříve, než začnete se samotným tréninkem.
Nike+ Club
Nejlepší pro: Fanoušky značky Nike
Aplikace Nike+ Club funguje už dlouho a její výrobce ji na popud uživatelů neustále vylepšuje. Nedávno například přibyla spousta rozsáhlých tréninkových plánů. Nedílnou součástí tréninkového programu je funkce pro městské běžce – díky ní nemusíte trénink stopovat, když potřebujete zastavit (třeba na přechodu).
Pro: Pokud jste fanoušky Nike, je stvořena právě pro vás. Aplikaci můžete propojit nejen s produkty Nike, ale i neběžeckými aplikacemi od Nike jako je například Nike Training Club (aplikace na posilování).
Proti: Obrovské množství funkcí znamená obrovské množství nastavování. Může trvat několik tréninků, než se Nike + přizpůsobí vaším potřebám. Výchozí nastavení aplikace spotřebovává celkem dost dat. Hudbu můžete ovládat pomocí svého integrovaného přehrávače v zařízení.
C5K (Couch to 5k)
Nejlepší pro: Úplné začátečníky
Pokud jste se rozhodli běhat, ale nevíte, jak začít, tato aplikace vám v tom pomůže. C5K se postará o to, aby začátky tréninku byly co nejméně bolestivé. Řešením je plán s postupným navyšováním zátěže. Při pravidelném používání aspoň třikrát týdně byste měli být schopni za devět týdnů uběhnout vzdálenost pět kilometrů v kuse.
Pro: Ovládání aplikace je snadné a tréninkem vás budou provázet jednoduchá zvuková hlášení.
Proti: C5K je ideální pro běhání venku. Pokud však využíváte běžecký pás, musíte zadat do aplikace vaše cvičení ručně.
Runtastic Pro
Nejlepší pro: Různé sporty
Free verze vám poskytne dostatečné využití aplikace, kdežto placená obsahuje více oznámení, například je čas jít sportovat, a také hlasové pokyny a tréninkové plány.
Pro: Aplikaci můžete využít pro vícero sportů, jako je cyklistika, lyžování, chůze a podobně. Je to taky jediná aplikace, která je funkční na všech dostupných zařízeních, včetně Blackberry.
Proti: Uživatelské rozhraní není nijak designově zajímavé a ani jednoduše ovladatelné. Také je méně stabilní než ostatní běžecké aplikace.
Zombies, Run!
Nejlepší pro: Znuděné běžce
Dokonce i zkušeným běžcům může připadat klasické běhání někdy nudné. Hlásíte se mezi ně? Pak zkuste tuto aplikaci! Obsahuje běžné funkce, jako je přehrávání hudby, snímání pozice pomocí GPS apod., ale co je nejdůležitější – aplikace je zároveň hrou. Není to jen o běhu, vámi zvolené písničky prokládá příběh o zombie apokalypse. Zástupy sténajících nemrtvých představují důvod, proč nezastavovat a hledání zásob pro přeživší zase motivaci, proč se pouštět do běhu znovu a znovu.
Pro: Mód „Zombie honičky“ (Zombie Chases) vás bude provázet intervalovým tréninkem. Uslyšíte, jak vám nemrtví dýchají přímo za zády, a pokud vás tohle nedonutí běžet rychleji, tak už nic. Teprve s během začínáte? Můžete využít i Zombie 5k aplikaci, která vám stejně jako C5K pomůže zaběhnout prvních 5 kilometrů v kuse.
Proti: Musíte být velmi odhodlaní, aby to stálo za to. I po konci běhání byste měli pokračovat v používání aplikace – získali jste zásoby a nyní je musíte použít. Pokud vás hra chytne a budete chtít dokončovat úspěšně své úkoly, nezbyde vám než víc běhat/hrát a případně si i něco kupovat za peníze. Problém je i že aplikace není prozatím v češtině.
Endomondo
Nejlepší pro: Přátele veškerého sportu
Endomondo není jen aplikace na běhání, můžete zaznamenávat téměř každý sport od kajaku po lyžování. Má klasické propojení se sociálními sítěmi, které najdete skoro u každé aplikace. Můžete se připojit i k výzvám a porazit tak své přátelé nebo ostatní uživatele v jakémkoli sportu a sdílet své nejvyšší dosažené výsledky.
Pro: Aplikace nabízí propojení s prakticky libovolným trackerem – od Fitbitu, přes náramek od Garminu, chytré hodinky a mnoho dalšího. Takže pokud jste si už pořídili nějakou tu fitness věcičku, nemusíte letět pro novou, a s Endomondo ji spojit.
Proti: Musíte si zaplatit předplatné, abyste se zbavili reklam a získali přístup k tréninkovým plánům, což se může zdát trochu předražené oproti ostatním běžeckým aplikacím. Ručně musíte do aplikace zadávat i sporty, které neprovozujete venku (běhání na páse, jóga apod.).
Spotify
Nejlepší pro: Všechny
Tato aplikace není vytvořena pro sledování vaší trasy, kterou jste uběhli, ale je přizpůsobena, aby vám pomohla běžet v tempu, což vám pomůže hospodárně spálit energii a trénovat s maximální efektivitou.
Myšlenka je jednoduchá – zvolíte si žánr, který rádi posloucháte, a pomocí senzorů ve vašem zařízení vám Spotify nabídne skladby, které rytmicky odpovídají vašemu tempu.
S placenou verzí získáte víc možností při volbě hudby. Od O2 dostanete O2 Spotify Premium na 3 měsíce zdarma! Stačí si aktivovat Premium účet zde.