Přihlášení Zavřít
Zadejte Vaše mobilní číslo, a poté vyplňte jednorázový kód, který Vám pošleme v SMS.
Letošní ročník nejprestižnější literární ankety u nás zná své vítěze a my můžeme říci, že porota měla opravdu z čeho vybírat. Literu za naučnou literaturu zcela oprávněně získal profesor Jaroslav Petr. Ten v Desateru smyslů nejen vyvrací mýtus o pouhých pěti smyslech, ale předkládá také zcela aktuální poznatky z říše zvířat, to vše navíc zábavnou a velmi čtivou formou. Nejlepší prózou se staly Tři kapitoly básníka Daniela Hradeckého, kde oceníte hlavně vytříbený jazyk. Nejlepší prvotinou je Uranova Lenky Elbe z magického Jáchymova. Smrtholka Lucie Faulerové, která byla mezi nominovanými tituly, se zase vyrovnává s tématem sebevraždy. A nejlepší počin v dětské literatuře? Ocenění získal Bogdan Trojak s dobrodružnou fantasy Safíroví ledňáčci a Glutaman, kde jsou všechny paralely se současností zcela jistě čistě náhodné.
......................................................
Žánr: Česká literatura, povídky I Hodnocení na Databázi knih: 83 %
Palmknihy Litera za prózu (1. místo)
Druhá próza básníka Daniela Hradeckého dostala název Tři kapitoly a z letošního ročníku ocenění Magnesia Litera si odnesla hlavní cenu za prózu roku. V útlejším, zato jazykově vytříbeném souboru autor představuje tři kratší prózy, odehrávající se na Ústecku.
V té první je hlavní postavou alkoholik, jehož největším potěšením jsou dny strávené s krabicovým vínem a sny o krásné sousedce. Druhou postavou je hlídač továrny, který se při monotónních směnách snaží vyrovnat s traumaty z dětství, co mu způsobil jeho otec. Třetí příběh nás zavede do psychiatrické léčebny, kde se spisovatel vypořádává se svými děsy.
„Skvělá kniha, i když není určitě pro každého... Ta Magnesia Litera za prózu je fakt zasloužená!“ napsal na Databázi knih uživatel VulpesVulpes.
......................................................
Žánr: Česká literatura, dobrodružné, pro děti a mládež I Hodnocení na Databázi knih: 89 %
Litera za knihu pro děti a mládež (1. místo)
Bogdan Trojak je držitelem Ceny Jiřího Ortena, ale také překladatelem, novinářem či milovníkem autentických vín. A teď přišel s fantasy pro děti s názvem Safíroví ledňáčci a Glutaman. Hlavní roli tu hraje pražská dětská parta Safíroví ledňáčci, která bydlí v Rohanské čtvrti, kde se nachází tržnice plná tajemných vůní a prodejců. Zlikvidovat se ji rozhodl velkoobchodník Glutaman, který v podzemní fabrice pod Řípem vyrábí umělohmotné potraviny. A pokud k němu chodíte často nakupovat, máte jisté, že se brzy kvůli konzumaci neslavných pokrmů zařadíte do otupělého stáda.
To Safíroví ledňáčci nemůžou dopustit, a tak se rozhodnou mocného Glutamana porazit. Klíčem je jeho tajný deník, který najdou. To ale ještě nevědí, že objeví podivná stvoření, proletí se raketou ve tvaru rotundy, budou muset bojovat s podlými záškodníky a nakonec se utkají se samotným velkoobchodníkem. Audioknihu, která byla porotou Magnesie Litery vybrána jako nejlepší kniha pro děti a mládež, geniálně načetl Jiří Lábus.
......................................................
Žánr: Naučná literatura, příroda, zvířata, přírodní vědy I Hodnocení na Databázi knih: 100 %
Litera za naučnou literaturu (1. místo)
Zrak, sluch, hmat, čich a chuť, to je pět smyslů, které známe všichni. Profesor Jaroslav Petr ale na mnoha praktických příkladech ukazuje, že jich existuje rozhodně víc. Třeba takový vnitřní kompas - někteří nevidomí se orientují s pomocí odražených zvuků podobně jako netopýři. A zvířecí říše jde ještě mnohem dál. Některé ryby komunikují prostřednictvím elektrických výbojů, ptáci vědí o bouři několik dní předtím, než přijde. Praktických příkladů a nejnovějších vědeckých poznatků je v Desateru smyslů nepřeberně, vše je ale dobře pochopitelné i laikovi. Ocenění Nejlepší Litera za naučnou literaturu si proto Jaroslav Petr zaslouží zcela oprávněně.
Recenzent IHT na Databázi knih: „Pokud vás zajímá svět zvířat, tak tohle je ta kniha, po které musíte sáhnout. Nudit se nebudete. Myslím, ze se mohu považovat za docela odborníka, ale přesto jsem slintal a žasl, protože tohle je kniha napěchovaná novinkami z aktuálního výzkumu.“
......................................................
Žánr: Česká literatura, román I Hodnocení na Databázi knih: 74 %
Směs různých žánrů do své prvotiny Uranova ukryla spisovatelka Lenka Elbe. Hlavní postavou je tu Angela, anglická dívka, která se krátce před svojí svatbou vydá v roce 1968 do Československa. Jejím cílem je otcova rodina, kterou nikdy nepoznala. Když s ní její snoubenec Henry mluví po telefonu naposledy, uslyší jediné slovo - chleba. Poté zmizí jako pára nad hrncem.
O mnoho let později se do Československa i se svojí novou, dlouholetou partnerkou vydá také Henry, aby konečně zjistil, co se tehdy s Angelou stalo. Jak zjistí, stopy vedou do Jáchymova, města lázní a lágru, stříbra i uranu. A právě tady zjišťuje, že se realita možná ukrývá v jáchymském podzemí a že možná nic není tak, jak se na první pohled zdá.
......................................................
Žánr: Česká literatura, román I Hodnocení na Databázi knih: 85 %
Palmknihy Litera za prózu (nominace)
Druhý román Lucie Faulerové dostal jméno Smrtholka. Hlavní hrdinka Marie se musí vyrovnat s několika rodinnými tragédiemi, které se na první pohled zdají zcela nelogické. Kvůli tomu se vrací do dětství, kde ji spolu se sourozenci opustila matka, díky otci a díky sourozenecké lásce ale zůstala rodina pohromadě. Nakonec se ale ukáže, že nejtěžší boj bude muset Marie svést se svojí hlavou a svědomím.
„Petr Fiala kdysi řekl, že Mňága a Žďorp hraje veselé písně o smrti, a přesně tahle charakteristika vystihuje i tuto knihu. Říká se, že humor a sex jsou naše jediné zbraně v boji se strachem ze smrti. Lucie Faulerová zde vyskládala celý arzenál pro spřízněné čtenáře. Hodně vtipné, i když vulgárně, lehce filozofické, místy absurdní a surrealistické, občas i malinko morbidní texty, ale jako celek výborné čtení se špetkou naděje,“ zhodnotila Smrtholku na Databázi knih Teckovana.
......................................................