Přihlášení Zavřít
Zadejte Vaše mobilní číslo, a poté vyplňte jednorázový kód, který Vám pošleme v SMS.
Doba hájení na začátku školního roku skončila. Teď teprve začíná skutečná škola! Písemky, testy, zkoušení… Nebojte, my vás v tom nenecháme. Sice za vás domácí úkoly nenapíšeme, ale dáme vám aspoň tipy na několik osvědčených aplikací, které vám s učením pomohou. Výběr se neomezuje jen na studenty základních a středních škol, své si tu najdou i vysokoškoláci.
Rozhodně bychom vám nedoporučovali využívat Wikipedii jako zdroj při psaní seminární práce, ostatně její obsah se neustále mění. Encyklopedie poskytne základní orientaci a poslouží jako rozcestník při hledání dalších informačních zdrojů. Aplikace Wikipedia Mobile byla nedávno přepracována do nové podoby a nabízí několik nových zajímavých funkcí. Například výběr témat v souvislosti s aktuálním děním nebo mapu okolí s vyznačením lokací, které mají na Wiki svoji stránku.
Nenašli jste na Wikipedii odpověď na své otázky? Zkuste se zeptat WolframAlpha. Nejde o encyklopedii, tenhle šprt válí spíše v exaktních vědách. Spočítá matematické příklady, orientuje se ve statistice, ale není mu cizí ani kvantová fyzika, astronomie, geologie nebo třeba meteorologie. Stačí se správně zeptat a během okamžiku máte odpověď včetně statistiky, grafů a pokud šlo o matematický příklad, tak i postupu výpočtu. Mimochodem, věděli jste, že z této studnice vědění čerpá i chytrá asistentka Siri?
Mathpix je silnou zbraní v boji s čísly. Ať už se musíte čelit logaritmům, integrálům nebo derivátům, jednoduchým i složitým příkladům, stačí vyfotit mobilem a Mathpix příklad spočítá. Aplikace dokonce rozpozná rovnice naškrabané propiskou v sešitě. Je to nejen skvělý tahák, ale hlavně vynikající učitel. Můžete si totiž zobrazit postup výpočtu krok za krokem.
Filosofie „škola hrou“ přetavená do podoby mobilní aplikace. V této „škole“ se konkrétně budete učit jazykům. Španělština, francouzština, portugalština, dokonce je tu i fiktivní jazyk ze Hry o trůny! Bohužel, většina lekcí je k dispozici pouze v angličtině. S jednou výjimkou a tou je kurz angličtiny pro Čechy. Duolingo zpestří vaši slovní zásobu, otestuje gramatiku, a dokonce prověří vaši výslovnost. Autor aplikace kdysi inicioval výzkum efektivnosti výuky. Porovnal znalosti španělštiny uživatelů Duolinga a studentů, kteří absolvovali semestrální kurzu španělštiny na univerzitě. Ukázalo se, že Duolingo je co do výuky efektivnější.
Další aplikace od tvůrců Duolingo, další hit! Jde o virtuální verzi oblíbených kartiček, které se využívají zpravidla k zapamatování nových cizích slov. Na jedné straně karty máte obrázek nebo slovo, na druhé jeho překlad nebo význam. Nejprve si kartičky prohlédnete a pak, až si je zapamatujete, probíhá procvičování, kdy musíte vybírat správný překlad z několika možnosti nebo rovnou sami překládat. Využití se neomezuje pouze na výuku cizích jazyků. Duolingo obsahuje přes 20 tisíc tematických balíčků a další můžete svobodně přidávat.
Jsou právě anglická slovíčka vaši příslovečnou achilovkou? Zkuste metodu 2000 slovíček. Nebudete se memorovat abstraktní slova, aplikace anglické výrazy zakódovala do krátkých příběhů, které vám ulpí v paměti. Ale pozor, zdarma jsou pouze první čtyři lekce. Za zbytek se platí a ne málo.
Google Dokumenty nejsou zdrojem informací, ale spíš nástroje. Cloudové textové a tabulkové editory umožňují spolupráci několika lidí na jednom dokumentu. Třeba při nějakém skupinovém projektu nebo když sdílíte zápisky přednášek se svými spolužáky.
Virtuální glóbus Google Earth roztáčíme už roky. Jde o velmi starou aplikaci, nedávno ale prošla několika výraznými změnami. Na mapách známých lokací se objevily působivé 3D modely staveb a přírodních úkazů, a také fotky přímo od uživatelů, kteří je navštívili. Vylepšilo se vyhledávání, nemusíte zadávat „Paříž“, aplikace najde i „hlavní město Francie“ (hodí se, když zrovna tápete). Vůbec nejzajímavější novinkou jsou tematické výpravy. Aplikace vás vezme na virtuální túru po antických zříceninách nebo řeba do džungle za Jane Goodallovou.
Dokážete na hvězdné obloze rozpoznat pouze Malý a Velků vůz? Nevadí, další souhvězdí vám pospojuje Star Chart. Díky GPS v mobilu se aplikace dokonale synchronizuje s hvězdnou oblohou nad vámi. Stačí namířit mobil k nebesům a aplikace vám prozradí, na co se zrovna díváte. Můžete si dokonce vybírat, jestli chcete vyznačit hvězdy, planetky, konstance nebo třeba satelity.
1. Chemist
Než něco podpálíte v laboratoři, zkuste provést pokus nanečisto v této virtuální simulaci! K dispozici máte základní laboratorní výbavu a stovky chemikálií k experimentování. Aplikace zrovna nepatří k nejlevnějším, ale za takhle vybavenou laboratoř je těch pár stovek pakatel.