Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka knihy Úložné a upevňovací systémy pro montáž elektrických zařízení a instalací

Úložné a upevňovací systémy pro montáž elektrických zařízení a instalací

Ing. Karel Dvořáček


Tato e-kniha je dostupná ve formátech:

PDF

Dostupnost formátů zavisí na vydavateli. E-knihy mají velikost od 1 MB do 30 MB.


Vydavatel: IN-EL
Vydáno: 2007
Jazyk: český
Počet stran: 80

Příručka je zaměřena na základní požadavky pro bezpečné, spolehlivé a přehledné ukládání elektrického vedení, montáž některých přístrojů a svítidel.

Úložný materiál a způsob uložení elektrického vedení včetně přístrojů se vyvíjí od chvíle, kdy se elektrická energie začala vyrábět a distribuovat pro obyvatelstvo i průmysl.

Nové stavební technologie užívané pro hromadnou bytovou a občanskou výstavbu v Evropě přinesly zásadní změny možností ukládání vedení. Takto vznikly a s časem se vyvíjely i elektroinstalační lištové systémy, které byly zvláště v zemích střední a východní Evropy rozšířeny od sedmdesátých let. Podoba, ve které byly tyto systémy v bytové výstavbě uplatňovány, vedla u uživatelů k určité averzi, kterou musí překonávat současné typy elektroinstalačních lišt určené pro bytovou výstavbu, plně již odpovídající po technické i estetické stránce.

V průmyslu se postupně zvyšovaly požadavky jednak na rozvody elektřiny u velkoprostorových pracovišť, jednak na variabilitu rozmístění elektrického zařízení ve vnitřním prostoru. To vedlo k vývoji úložných systémů pro povrchové vedení svazků vedení (například lišty NIDAX), později kabelových lávek, kanálů a žebříků (vhodných pro technická zázemí bytové i občanské výstavby, průmysl apod.). Tyto úložné systémy dnes plně zaručují variabilitu, přehlednost a přístupnost vedení při uplatnění estetických kritérií pro „technický vzhled“.

Další směr vývoje úložného elektroinstalačního materiálu vedl k rozvoji úložných elektrotechnických prvků, určených pro montáž do podlah se zapuštěnými krabicemi pro osazení obvykle několika zásuvek (tzv. hnízdy). Systém je uplatňovaný především u velkoprostorových administrativních budov a výpočetních center.

Příručka dává čtenáři ucelený pohled na současné možnosti ukládání elektrického vedení. Současně naznačuje, které aspekty musí respektovat v souladu s pokyny výrobců, jež jsou dle zákona č. 22/1997 Sb. základními dokumenty pro přípravu a realizaci stavby.

Firma IN-EL, spol. s r. o. vydává odborné příručky pro elektrotechniky již od roku 1992. Od září 2011 vydáváme odborné příručky i v elektronické podobě a postupně všechny aktuální odborné příručky převedeme do klasického formátu pdf.

Jako první v České republice nejenže vydáváme e-knihy v oboru elektro, ale nyní mají naše e-knihy řadu standardních, ale i úplně novou funkci.

Ke standardním funkcím ve všech e-knihách patří:

- interaktivní obsah, a to jak v levém rámci (úplný obsah), tak v obsahu v textu (pouze kapitoly a podkapitoly prvního řádu),

- přímé odkazy v celém textu na zmiňované kapitoly, obrázky, tabulky, literaturu apod.,

- přímé odkazy v celém textu na zmiňované webové stránky.

K úplně nové funkci patří odkazy na texty v příručkách zmiňovaných Českých technických norem (ČSN), a to prostřednictvím služby „iiSEL® – přístup k normám online“ našeho webu (www.in-el.cz). Přístup k textům ČSN zabezpečuje Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ) svojí službou „ČSN online“ na webu www.unmz.cz. Oba weby jsou vzájemně propojeny, a tak lze z našeho webu vstoupit přímo do textu kterékoliv ČSN.

Obě služby jsou však zpoplatněny.

Přístup k textům ČSN v současné době není možný na tabletech, čtečkách a mobilních telefonech. Bezpečnostní prvek, který pro přístup k textům ČSN využívá ÚNMZ, tzv. zásuvný modul plug-in firmy File Open, totiž pro zmíněná zařízení není doposud vyvinut. Dle sdělení ÚNMZ firma File Open tento zásuvný modul v současné době vyvíjí a jako první bude k dispozici pro iPady.

Jsem však přesvědčen o tom, že i když je tato úplně nová služba v současné době možná jen na stolních počítačích a noteboocích, podstatně zvyšuje hodnotu našich e-knih. Čtenář totiž může okamžitě konfrontovat text knihy se zněním příslušné ČSN a navíc může z příslušné ČSN získat řadu dalších informací, které se vážou k tématu knihy.

Standardní funkce pak usnadňují čtenáři orientaci v textu knihy a tím teprve vytvářejí plnohodnotnou funkčnost e-knihy.

Vážení čtenáři, elektrotechnici a příznivci e-knih: doufám, že tento příspěvek ke zvýšení atraktivity e-knih zvýší nejen Váš zájem o ně, ale přispěje i k Vašemu dalšímu vzdělávání a zvýšení kvality Vaší práce.

To Vám ze srdce přeje

Jan Lojkásek,

jednatel firmy IN-EL, spol. s r. o.

více

Jak číst zakoupené e-knihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma