Obálka audioknihy Panoptikum starých kriminálních příběhů

Panoptikum starých kriminálních příběhů

Jiří Marek

Interpret: Jaromír Meduna
Vydavatel: Audiostory
Vydáno: 2024

Panoptikum starých kriminálních příběhů (1968), tak se jmenuje první ze tří souborů detektivních povídek Jiřího Marka z prostředí prvorepublikové Prahy. Povídky vznikaly na základě skutečných událostí, které za starých časů vyvolaly senzace.

Jde o případy vrchního policejního rady Knotka, jeho nástupce rady Vacátka a členů mordparty, inspektorů Bouše, Brůžka a Mrázka, které byly později zachyceny rovněž ve slavných televizních adaptacích, v seriálech Hříšní lidé města pražského (1968, režie Jiří Sequens) a Panoptikum města pražského (1988, režie Antonín Moskalyk), kde po smrti rady Vacátka vystupoval rada Korejs.

Byly natočeny také čtyři celovečerní filmy s radou Vacátkem (J. Marvanem) z let 1970 a 1971 ( Partie krásného dragouna, Pěnička a Paraplíčko, Smrt černého krále, Vražda v hotelu Excelsior). Prostřednictvím autorova jemného humoru, laskavosti, soucitu s lidskými hříchy a díky jeho jazykovému mistrovství ožívá nostalgický svět tehdejší metropole a jejích periferií, jakož i řada osobitých postav.

Načetli mistři slova - Jaromír Meduna, Otakar Brousek ml. a Saša Rašilov.

JIŘÍ MAREK
(vl.jm. Josef Jiří Puchwein) – je český spisovatel, pedagog, novinář a scénárista. Byl všestranně literárně činný od roku 1944. Je autorem jak sociálně psychologických románů s náměty z druhé světové války, tak později budovatelské prózy i dobrodružných příběhů a pohádek pro děti. Popularitu získal zejména kriminálními povídkami (Panoptikum starých kriminálních příběhů, Panoptikum hříšných lidí a Panoptikum města pražského) – podle nich byly natočeny slavné TV seriály Hříšní lidé města pražského a Panoptikum města pražského s rady Vacátkem a Korejsem. Byl také autorem filmových a televizních scénářů a rozhlasových her. Psal povídky, knihy povídek a romány. Řada z nich patří do žánru sci-fi literatury. Nejznámějším z jeho tvorby se stal antiutopistický román Blažený věk (1968), jehož úryvky vyšly již v roce 1966 v kultovním časopise Plamen.

Panoptikum starých kriminálních příběhů