Obálka audioknihy Rytmus roku s Hankou Zemanovou - Srpen

Vydavatel: Smart Press
Vydáno: 2024
Série: Rytmus roku s Hankou Zemanovou

Dříve lidé vnímali srpen jako měsíc žní. Radost při dožínkových oslavách bychom pochopili, jen pokud bychom byli opravdu závislí na tom, co jsme sklidili. Dnes jsme závislí na globálním potravinářském průmyslu a jíme anonymní jídlo. Neznáme jeho původ ani příběhy, které jsou jeho a poté i naší součástí. Co zkusit svátek žní transformovat v rozhodnutí, že náš jídelníček bude co nejvíce sezónní a lokální? Právě teď je to nejsnadnější, nabídka místní zeleniny i ovoce vypěstovaná bez chemie je nejpestřejší…

• Proč je nejlepší jíst lokální, sezónní a základní potraviny? A proč je tolik léčivé usednout s rodinou k večeři a vědět, komu můžeme být za jídlo vděční?
• Jaká jídla a nápoje nás posilují a jaká oslabují od druhé půli srpna, kdy pravé léto končí?
• Jak používat do jídla lichořeřišnici s pikantní chutí a antibiotickými účinky? A jak sbírat naše lokální superpotraviny – semínka z kopřivy?

Hanka Zemanová
Vystudovala pedagogickou fakultu, ale místo dětí ve škole učí lidi, jak jíst zdravěji a přirozeněji. Napsala čtyři bestsellerové knihy: Biokuchařku, BioAbecedář a Novou biokuchařku, kterých se prodalo bez mála 80 000 kusů.V roce 2021 dopsala svou doposud nejkrásnější a nejobsáhlejší knihu Rytmus roku. Hanka stála u zrodu Pro-BioLigy (dnes Lovime.bio) a Biopekárny Zemanka. Má ráda rčení: „I když je otec nemoci neznámý, matkou je vždy strava,“ a proto považuje poctivé jídlo za nejjednodušší cestu ke snížení „chemického koktejlu” v těle i v přírodě. Ukazuje, že bio není móda ani zbytečný luxus, ale že je to čím dál tím větší nutnost – pro půdu, spodní vody, biodiverzitu i pro naši odolnost a imunitu. Hanka pochází z Prahy, od roku 2006 žije na venkově nedaleko Sedlčan. Je maminkou dvou dcer, Natálky a Elišky.

Série Rytmus roku s Hankou Zemanovou