Přihlášení Zavřít
Zadejte Vaše mobilní číslo, a poté vyplňte jednorázový kód, který Vám pošleme v SMS.
Vydavatel: Listy, dvouměsíčník pro kulturu a dialog
Další čísla: Listy
Počet stran: 1
Publikováno: 12. 6. 2024
Vybíráme pro vás z Listů 3/2024. Listy jsou dvouměsíčník s pestrou porcí textů o domácí i zahraniční politice a společnosti a opravdu bohatou dávkou kultury zahrnující knižní a divadelní recenze, fotografickou přlohu nebo povídky, básně a fejetony.
———
→ Když fauly přerostou ve výstřely: Atentátu na Roberta Fica se věnují Lukáš Jelínek, Martin Makara a Juraj Buzalka.
→ Připomínáme 90. narozeniny teologa Karla Skalického, jehož osoba provází Listy po celou jejich historii. Přejeme všechno nejlepší i zde, ve Zpravodaji!
→ Josef Kuthan s Jiřím Krechlem přichází s návrhem na změnu organizace vědy. Jak by měla vypadat česká výzkumná základna?
→ Martin Burian ve své zprávě z Rakouska spojuje tři zcela rozličná výročí: Tajné video z Ibizy s Heinzem-Christianem Strachem, úmrtí Niki Laudy a osmdesáté narozeniny spisovatele Martina Pollacka.
→ Veronika Hofingerová s Janem Šíchou pokračují v sérii textů z česko-německých hranic. Tentokrát se ve své reportáži zaměřili na protesty zemědělců. Naslouchat jim se vyplatí, píší.
→ Svět v pohybu otevírá přepis rozhovoru Anny Kárníkové s Vladimírem Špidlou Velká strategie, aneb Tušení útesu. Rozhovor o světě nad 20. výročím rozšíření Evropské unie vedli u příležitosti představení minulého čísla Listů v pražském Kampusu Hybernská.
→ Dvacet let východního rozšíření Evropské unie pro Listy zhodnotili Michael Dauerstädt a Uwe Optenhögel z ústředí sociálně demokratické vzdělávací organizace Friedrich-Ebert-Stiftung, v samostatném komentáři se mu věnuje i Vladimír Špidla.
→ Blanka Kalinová si všímá závěrů nové studie Světové banky o podmínkách ovlivňujících ekonomickou aktivitu žen během jejich života. Jak je to s rovnoprávným postavením žen ve společnosti?
→ Tanweer Ali vás uvede do britské situace před vypsanými volbami. Co se skrývá pod nadpisem jeho článku Sunak, déšť a Titanic?
→ Ze světa přinášíme zprávy o odborovém hnutí v Americe a na Ukrajině a pozornosti Číny obrácené na Evropu. V době evropských voleb předkládáme komentáře k sociální budoucnosti Evropské unie.
→ Do svého alba Praha 1986 nás nechává nahlédnout fotograf Tomáš Vocelka.
→ Na cestu do své prózy vás vezme spisovatelka Eliška Beranová.
→ Básníci a vykladači propojují Matěje Lipavského s Petrem Borkovcem.
→ Čteme za vás Chiméru Kjella Westöa, Duši národa Marka Prchala nebo Černou labuť Heleny Veličkové a další knihy.
→ Alena Zemančíková se ponořila do hlubin ukrajinského divadla, prostřednictvím recenze Pavly Bergmannové se stanete diváky představení Médea a Nora nastudovanými ostravským Národním divadlem moravskoslezským.
→ Zpravidla je víc než obvykle. Nebo ne? Jak to vidíte? Zpravidla velmi zajímavě vás českým jazykem provede Viktor Tichák.
→ Naši pravidelní fejetonisté se nemohli vyhnout atentátu na Roberta Fica, ale dostalo se i na Franze Kafku, Neocén Jamese Lovelocka nebo se ocitnete se na velmi krátkých vlnách.
→ Mimořádná příloha Listů se věnuje sportu. Tímto číslem se zařazujeme mezi tituly se speciální fotbalovou přílohou. Nečekejte však prognózu výsledku nadcházejího fotbalového Mistrovství Evropy. Místo toho vám představíme málo známé kapitoly z historie fotbalu ukazující, že jsou možné alternativy k hlavní vývojové větvi fotbalu. Příloha vychází za podpory českého zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung.
———
Čtěte Listy, je to zdravé — www.listy.cz