Přihlášení Zavřít
Zadejte Vaše mobilní číslo, a poté vyplňte jednorázový kód, který Vám pošleme v SMS.
Vydavatel: Listy, dvouměsíčník pro kulturu a dialog
Další čísla: Listy
Počet stran: 1
Publikováno: 13. 12. 2024
Vybíráme pro vás z Listů 5/2024. Listy jsou dvouměsíčník s pestrou porcí textů o domácí i zahraniční politice a společnosti a opravdu bohatou dávkou kultury zahrnující knižní a divadelní recenze, fotografickou přílohu nebo povídky, básně a fejetony.
Čtěte Listy, je to zdravé — www.listy.cz
———
SPOLEČNOST
→ Demokracie slaví 35 let, ale důvěra občanů k politickému systému klesá. Co znamenají tyto změny pro naši budoucnost, se ptá Pavel Šaradín.
→ V domácím dění ale mluvíme o hledání nových lídrů, konzervativních autoritářích a i v Listech se dostane na cenu másla. Jak se s ní Listy prostřednictvím Hedy Čepelové a Miro Jašurka popasují?
→ Jsme svědky krize levice, nebo neoliberalismu? Odpověď hledá Alena Wagnerová.
→ Mosty přináší hledání nové kolektivní paměti demokracie z pera Juraje Buzalky, po evropském Zeleném pásu stále putují Veronika Hofingerová s Janem Šíchou a Eva Hahnová připomíná osud Kurta Nelhiebela. Čím inspiruje dnešní aktivisty?
→ Na čí straně stojíte? Kvůli globálním konfliktům jsme často nuceni volit strany. Jak ale hledat rovnováhu mezi politickými zájmy a lidskými právy?
→ Svět v pohybu otvírá i politické napětí kolem Ázerbájdžánu, naslouchání politiků veřejnosti nebo hledá cestu z cyklu konfliktů v nestabilních regionech. Jak se dostat z místa mezi minulostí a nejistou budoucností?
KULTURA
→ Kdo je Pstruhový frajer ve stejnojmenné povídce Petra Borkovce?
→ Jak se strach z jaderné hrozby promítá do současného umění? Navštivte Kabinet T. s Adamem El Chaarem.
→ Čteme pro vás knihy Garum Jana Těsnohlídka, Dům s chimérami Michala Priesnitze nebo novinku Petera Adameckého 565. Príbeh nevinného muža, ktorý sa nevzdal.
→ Jak se Divadlo v Dlouhé vypořádalo s divokým odkazem myšlenkově odvážného intelektuála Piera Paola Pasoliniho?
→ Zlínský Racek přináší křehkou výpověď o mladé generaci, která až příliž brzy dospěla a ztratila ideály, bez nichž nelze žít, píše Pavla Bergmannová.
→ Jak lze zachytit pomíjivost života skrze zvuk? Odpověď přináší Andrea Hanáčková.
→ Je lepší při diskuzi napodobovat zvuky losa v říji, nebo se utopit v cizích slovech? Nebo můžeme obojím dosáhnout stejného cíle? Záhadu pravidel debaty rozplétá Viktor Tichák.
→ Do školy, svého domácího prostředí, nás se svými fotografiemi uvádí Lenka Zavadilová. Ve škole pro ni také fotografování začalo: Od focení didaktického učebního materiálu se dostala až k dnešnímu studiu na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.
FEJETONY
→ Fejetony se potýkají s krásou v obyčejných okamžicích, Pražským jarem nebo se skrytými souvislostmi.